Czy wygląd wpływa na zdrowie psychiczne?

depresja suplementy

Czy wygląd wpływa na zdrowie psychiczne?

Zdrowie psychiczne jest bardzo ważnym elementem naszego życia, ponieważ psychika wpływa na codzienne funkcjonowanie. Kiedy odczuwamy ciągły smutek, zmęczenie, czy frustrację, trudniej jest nam skupić się na codziennych czynnościach. Co wpływa na zdrowie psychiczne i jak możemy o nie zadbać?

Czy możemy mieć depresję z powodu wyglądu?

Psychologowie i psychiatrzy zgodnie twierdzą, że większość osób podświadomie ocenia nowo poznane osoby przez pryzmat wyglądu. Najpierw patrzymy na twarz, a później sylwetkę oraz ubiór. Niestety społeczeństwo jest również mocno nastawione na estetyzację – jeśli ktoś odstaje od ogólnie przyjętego kanonu, może być wyśmiany i pomijany w towarzystwie – ta myśl pochodzi od autora strony Czas na wesele. Osoby takie czują się wtedy odtrącone i niezrozumiane. Mimo, że istnieje wiele kampanii społecznych przeciwko hejtowi, osoby o ponadprzeciętnej wadze lub mające problem z niedowagą są wyśmiewane. Zarzuca się im, że niedostatecznie dbają o swój wygląd lub zdrowie. 

Wygląd ma również wpływ na postrzeganie samego siebie oraz samoocenę. Jeśli nie czujemy się dobrze we własnym ciele, możemy mieć problem ze stworzeniem własnego, pozytywnego wizerunku. Odczuwamy złość, żal, a nawet nienawiść do samych siebie, ponieważ nie potrafimy sprostać narzuconym wymaganiom społeczeństwa. Reakcją może być mniejsze poczuje własnej wartości, a w najgorszym wypadku nawet depresja, która prowadzi nawet do prób samobójczych. Sam wygląd nie jest aż tak istotny, ale pośrednio prowadzić może do zaburzeń postrzegania samego siebie. Dzieje się tak, ponieważ społeczeństwo może wyśmiewać go, nieakceptować i narzucać nam kanony urody, które często są nieosiągalne. Presja odpowiedniego wyglądu może więc doprowadzić do depresji. 

L4 a depresja

Dość ścisłe i rygorystyczne kanony urody, które istnieją w społeczeństwie doprowadzają do złego samopoczucia wszystkie te osoby, które się nie wpasowują w nie. To z kolei zmniejsza poczucie własnej wartości i sprawia, że takie osoby negatywnie postrzegają swoje życie. Ciągłe poczucie winy z powodu własnego wyglądu doprowadza do depresji. To śmiertelna choroba, która bez odpowiedniego leczenia może skończyć się próbą samobójczą.

Czy L4 z powodu depresji jest możliwe do uzyskania u lekarza rodzinnego? Lekarz rodzinny po przeprowadzeniu wywiadu ma obowiązek wypisać zwolnienie lekarskie, jeśli pacjent z depresją wskazuje objawy, uniemożliwiające pracę zawodową. Może również wypisać skierowanie do specjalisty oraz do szpitala psychiatrycznego, jeśli pacjent w wywiadzie zgłosi, że ma myśli samobójcze lub ma za sobą nieudaną próbę samobójczą. Samo zwolnienie lekarskie jednak nie jest wystarczające – może ono pomóc pacjentowi w przyzwyczajeniu się do nowych leków oraz da szansę na odpoczynek i rozpoczęcie niezbędnej terapii z psychologiem. Depresja leczona jest farmakologicznie, a także na regularnej terapii, na której pacjent zmierza się ze swoimi lękami oraz emocjami. Z kolei dobraniem odpowiednich leków zajmuje się psychiatra, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem. Później e-recepta dostępna jest również po wizycie online, dzięki czemu pacjent nie musi stawiać się w gabinecie specjalisty. Leki muszą być dostosowane do każdego pacjenta z osobno, a także ich dawka zmienia się wraz z postępem leczenia. Przed zgłoszeniem się po kolejną receptę konieczna jest więc wizyta kontrolna u specjalisty.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *