Redukcja piersi – czego się spodziewać i jak się przygotować

Czy są jakieś powikłania po operacji zmniejszenia piersi?

Zanim poddasz się operacji, powinnaś wiedzieć, czego się spodziewać. Większość operacji zmniejszenia piersi przeprowadzana jest w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że nie zostaniesz na noc w szpitalu. Powinnaś mieć kogoś gotowego do odwiezienia Cię do domu po operacji i do opieki nad Tobą przez kilka dni po niej.

Ćwiczenia pomagają przygotować się do operacji zmniejszenia piersi

Możesz przygotować się do operacji zmniejszenia piersi rozpoczynając ćwiczenia przed operacją. Ćwiczenia te mogą pomóc Ci zmniejszyć dyskomfort i rozluźnić mięśnie. Możesz zacząć od ćwiczenia polegającego na rolowaniu ramion. To ćwiczenie może pomóc w rozciągnięciu górnej części pleców i ramion, co jest ważne po operacji. Zalecane jest również rozciąganie mięśni klatki piersiowej.

Po operacji, możesz być w stanie wznowić niektóre zadania domowe, ale najlepiej jest unikać forsownej aktywności fizycznej przez kilka tygodni. Delikatne ćwiczenia, np. na rowerze eliptycznym, mogą pomóc w odzyskaniu sprawności po operacji i powrocie do normalnej aktywności. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu ćwiczeń należy skonsultować się z lekarzem – sekcja ta jest dziełem redakcji serwisu oponcar.pl. Chociaż większość osób może powrócić do lekkich ćwiczeń w ciągu pierwszych kilku tygodni, należy zacząć powoli i stopniowo zwiększać ich intensywność.

Ćwiczenia pomagają przygotować się do operacji zmniejszenia piersi poprzez zmniejszenie bólu pleców i szyi. Po operacji będziesz ograniczona do chodzenia przez trzy do czterech tygodni. Zacznij od spacerów, które Cię nie wyczerpują, a w miarę rekonwalescencji ciała zwiększaj czas trwania i intensywność spacerów. W przypadku regularnego uprawiania joggingu, należy unikać go przez pewien czas, ponieważ bieganie powoduje zbyt duże obciążenie klatki piersiowej i może utrudnić powrót do zdrowia. Twój chirurg będzie w stanie określić najlepszy program ćwiczeń dla Twoich konkretnych potrzeb.

Wspólne leki, których należy unikać przed operacją

Przedoperacyjne instrukcje dotyczące operacji zmniejszenia piersi mówią, że pacjentki powinny odstawić wszystkie leki bez recepty co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem. Dotyczy to wszelkich aspiryn, leków ziołowych lub homeopatycznych, a także nielegalnych narkotyków, takich jak kokaina, crack, heroina i THC. Leki te mogą zakłócić proces gojenia i spowodować powikłania.

Aspiryna jest powszechnie stosowanym lekiem przeciwzapalnym, który może pomóc w zwalczaniu bólu i gorączki, ale jest również środkiem rozrzedzającym krew. Należy jej unikać co najmniej dwa tygodnie przed operacją, ponieważ może zmniejszyć krzepliwość, co może prowadzić do nadmiernego krwawienia i krwiaków. Pacjenci, którzy przyjmują leki rozrzedzające krew, takie jak ibuprofen, również przestrzegają, aby unikać tych leków.

Przed operacją nie zaleca się również stosowania leków przeciwzakrzepowych i witaminy E. Mogą one upośledzać proces gojenia i zakłócać działanie znieczulenia. Pacjenci powinni poinformować lekarza o wszystkich lekach na receptę i bez recepty, które obecnie przyjmują, aby mógł on odpowiednio zaplanować schemat przyjmowania leków.

Nacięcia stosowane w operacji zmniejszenia piersi

Istnieje kilka różnych rodzajów nacięć stosowanych w operacji zmniejszenia piersi. W niektórych przypadkach jest to nacięcie pionowe, które wykonuje się wokół kompleksu sutkowo-jarzmowego i rozciąga w dół wzdłuż dolnego bieguna piersi. Ten rodzaj nacięcia jest również znany jako nacięcie kotwiczne i jest tradycyjnie stosowany do podnoszenia lub zmniejszania piersi. W niektórych przypadkach pionowe nacięcie jest wykorzystywane do redukcji piersi w celu zmniejszenia łagodnego lub umiarkowanego zwiotczenia. Metoda ta pozostawia mniej blizn i pozwala uzyskać naturalny kształt piersi.

Nacięcia są wykonywane wzdłuż wcześniej zaznaczonych linii w piersi, a nadmiar skóry oraz leżąca pod nią tkanka tłuszczowa i gruczołowa są usuwane. Następnie areola i brodawka sutkowa są podnoszone i ustawiane w nowych pozycjach. Szwy zewnętrzne i wewnętrzne są zakładane w celu zamknięcia nacięć. Następnie w każdej piersi może zostać umieszczony dren chirurgiczny w celu usunięcia płynu w trakcie gojenia się piersi.

Istnieją trzy główne rodzaje nacięć zmniejszających piersi. Nacięcie w kształcie kotwicy jest idealne do usuwania nadmiaru tkanki, natomiast nacięcie w kształcie dziurki od klucza przebiega przez otoczkę i w dół do fałdu pod piersią. Okrągłe nacięcie pozwala chirurgowi usunąć tkankę w sposób okrągły, ale nie jest tak łatwe do wykonania.

Okres rekonwalescencji po operacji

Po operacji zmniejszenia piersi powinnaś wziąć co najmniej tydzień wolnego od pracy i innych obowiązków. Niektóre pacjentki mogą jednak wrócić do pracy już po trzech lub czterech dniach od operacji. W tym czasie należy stosować odżywczą dietę i pić dużo płynów oraz unikać forsownych ćwiczeń.

Po operacji należy spodziewać się obrzęku i zasinień przez kilka tygodni. Jednak ból zmniejszy się po dwóch tygodniach. Należy również powstrzymać się od podnoszenia przedmiotów ponad głowę przez pierwsze trzy do czterech tygodni. Należy również kontynuować noszenie biustonosza chirurgicznego przez kolejny miesiąc. Po dwóch tygodniach można powrócić do regularnych ćwiczeń.

Po operacji otrzymasz instrukcje, jak przygotować swoje życie na okres rekonwalescencji. Przyjmuj leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami. Pamiętaj o piciu dużej ilości wody i soków. Może być również konieczny duży odpoczynek.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *