Jak długo się śpi po znieczuleniu?

Jak długo się śpi po znieczuleniu?

Po operacji, większość ludzi budzi się na sali pooperacyjnej i pozostaje oszołomiona przez kilka godzin. Przetwarzanie leków przez organizm może trwać nawet tydzień. Jeśli budzisz się wkrótce po operacji, prawdopodobnie doświadczyłeś głębokiego znieczulenia. Jednak osoby, które przeszły skomplikowane operacje lub są w podeszłym wieku mogą potrzebować dłuższego czasu.

Powszechne skutki uboczne znieczulenia ogólnego

Pacjenci poddani znieczuleniu ogólnemu (GA) często doświadczają senności i uczucia osłabienia, choć te skutki uboczne zwykle ustępują w ciągu kilku godzin. Inne częste efekty uboczne GA to niewyraźne widzenie i zamglone myślenie. W związku z tym pacjenci nie powinni prowadzić pojazdów ani wykonywać innych niebezpiecznych czynności w trakcie znieczulenia ogólnego.

Chociaż znieczulenie ogólne ma niewiele trwałych skutków ubocznych, nadal nie jest pozbawione ryzyka. Ryzyko to wzrasta, jeśli pacjent ma pewne problemy zdrowotne. Na przykład, jeśli pacjent ma w rodzinie historię alergii na leki znieczulające, będzie bardziej prawdopodobne, aby rozwinąć wrażliwość na znieczulenie ogólne. Inne zagrożenia obejmują długość i rodzaj procedury. Podczas gdy działania niepożądane znieczulenia ogólnego są stosunkowo częste, ciężkie reakcje na leki znieczulające są rzadkie.

Znieczulenie ogólne wprowadza pacjenta w głęboki stan snu, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu podczas zabiegu chirurgicznego. Tłumi również mięśnie używane do oddychania, co sprawia, że pacjent nie jest świadomy swojego otoczenia.

Objawy delirium wynurzeniowego

Delirium wynurzeniowe (EA) to stan dezorientacji i nadpobudliwości, który występuje podczas odzyskiwania przytomności po znieczuleniu ogólnym. Chociaż może wystąpić u dorosłych, częściej występuje u małych dzieci. Objawy mogą wahać się od łagodnych do ciężkich i mogą trwać od 20 do 30 minut. Może mu również towarzyszyć pobudzenie ruchowe, co może stanowić zagrożenie dla dziecka i jego opiekunów.

Na szczęście stan ten nie występuje często i zwykle nie jest powodem do niepokoju. Jednak niektóre dzieci są bardziej podatne na ten problem niż inne, a czynnikami sprzyjającymi są m.in. lęk lub historia lęków nocnych. W takich przypadkach rodzice powinni natychmiast powiadomić lekarza anestezjologa. Alarm ten zostanie umieszczony w elektronicznej dokumentacji medycznej ich dziecka, więc personel The Royal Children’s Hospital będzie świadomy problemu.

Oprócz dezorientacji, EA może towarzyszyć pobudzenie i spadek świadomości. Pobudzenie zwykle zaczyna się wkrótce po znieczuleniu, choć odnotowano opóźnienie do 45 min. Pacjent często kopie, trzyma głowę do tyłu i nie jest w stanie nawiązać kontaktu wzrokowego z opiekunami.

Sedacja po znieczuleniu

Efekty sedacji po znieczuleniu różnią się u poszczególnych pacjentów. Pacjenci są poddawani sedacji ogólnej lub dożylnej i śpią podczas zabiegu. Oprócz samego znieczulenia lekarz może podać również znieczulenie miejscowe, aby znieczulić obszar wokół miejsca operacyjnego. Dodatkowo, płyn tumescent jest używany do podnoszenia skóry z tkanek leżących pod nią, minimalizując krwawienie.

Sedacja może być łagodna lub głęboka. Podczas umiarkowanej sedacji pacjent będzie odczuwał senność lub senność, ale nie będzie nieprzytomny. Ogólnie rzecz biorąc, ten poziom sedacji jest stosowany w przypadku chirurgii jamy ustnej i procedur inwazyjnych. Poziom sedacji, który będzie najlepszy dla danego pacjenta zależy od wielu czynników, w tym od wieku i stanu zdrowia pacjenta.

Znieczulenie ogólne jest rodzajem znieczulenia stosowanym podczas dużych operacji. Jednak wiele drobnych zabiegów chirurgicznych można wykonać bez znieczulenia ogólnego. Sedacja jest najczęstszym rodzajem sedacji stosowanym po znieczuleniu ogólnym. Ten rodzaj sedacji blokuje ból i powoduje senność, nie pozbawiając pacjenta przytomności.

Czas trwania znieczulenia

Czas trwania znieczulenia wiąże się z różnymi powikłaniami. Im dłuższy czas trwania, tym większe ryzyko tych powikłań. W doświadczeniach na zwierzętach zawartość LA była bezpośrednio skorelowana z czasem trwania. Bardziej stężone środki znieczulające powodują większą głębokość i dłuższy czas trwania znieczulenia. Ten sam efekt obserwowano u ludzi, ale w inny sposób.

Czas trwania znieczulenia może również wpływać na ryzyko powikłań pooperacyjnych. W kilku badaniach wykazano, że dłuższy czas operacji wiąże się ze zwiększonym ryzykiem śmiertelności pooperacyjnej, zachorowalności i długości pobytu w szpitalu. Ponadto w retrospektywnej analizie kohortowej przeprowadzonej przez Kim i wsp.6 stwierdzono 1,27-krotny wzrost ryzyka wystąpienia VTE. Jednak pomimo tych wyników czas trwania znieczulenia jest parametrem, któremu poświęcono niewiele uwagi i który nie został włączony do modeli stratyfikacji ryzyka.

Chociaż czas trwania znieczulenia nie jest niezależnym czynnikiem ryzyka wyników leczenia chirurgicznego, odgrywa on istotną rolę w określaniu ogólnego ryzyka zabiegu chirurgicznego. Ponadto czas spędzony w znieczuleniu wpływa na wynik pooperacyjny i może być wykorzystany do stratyfikacji pacjentów.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *