Laserowe usuwanie tatuażu – czy istnieją skutki uboczne?

Laserowe usuwanie tatuażu - czy istnieją skutki uboczne?

Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi laserowego usuwania tatuażu, możesz zastanawiać się, czy wiąże się on z efektami ubocznymi. Odpowiedź na to pytanie zależy od Twoich osobistych okoliczności i rodzaju tatuażu, który masz. Rodzaj energii potrzebnej do usunięcia tatuażu różni się w zależności od wielkości i głębokości pigmentu. Pacjent jest często umieszczany za ochronnymi osłonami oczu, a następnie uruchamiana jest rączka lasera przy powierzchni skóry. Pacjenci często opisują uczucie każdego impulsu jako „trzaskanie”.

Blizny

Jeśli masz laserowe usuwanie tatuażu, blizny mogą być częstym efektem ubocznym. Możesz zmniejszyć to ryzyko, stosując się do odpowiednich środków opieki po zabiegu. Może to pomóc w szybszym gojeniu się i zapobiec powstawaniu blizn w przyszłości. Po zabiegu należy oczyścić obszar łagodnym mydłem dwa razy dziennie. Unikaj mydła antybakteryjnego, które może podrażnić obszar i spowodować stan zapalny. Ważne jest również, aby unikać pocierania lub dłubania w leczonym obszarze, co może spowodować przedwczesne usunięcie strupa i przedłużyć proces gojenia. Ponadto należy zmieniać opatrunek po każdym umyciu lub kąpieli tego obszaru – część ta została przygotowana przez zespół serwisu jaktopolaczyc.pl.

Jeśli martwisz się o blizny po zabiegu laserowego usuwania tatuażu, upewnij się, że wybierasz ośrodek, który specjalizuje się w tej procedurze. Zapewni to, że otrzymasz najwyższą jakość opieki. Ponadto wykwalifikowany specjalista udzieli Ci szczegółowych instrukcji dotyczących opieki po zabiegu. Przestrzeganie tych instrukcji to najlepszy sposób na uniknięcie blizn po laserowym usuwaniu tatuażu.

Swędzenie

Istnieje duża szansa, że po zabiegu laserowego usuwania tatuażu wystąpi pewne swędzenie. Jest to normalna część procesu gojenia. Ważne jest jednak, aby nie drapać zbytnio tego obszaru. Drapanie może przedłużyć proces gojenia, a nawet spowodować infekcję. Jeśli swędzenie staje się intensywne, należy skontaktować się z kliniką. Ogólnie rzecz biorąc, należy unikać drapania tego obszaru przez dwa do sześciu tygodni po zabiegu.

Intensywne ciepło wytwarzane podczas zabiegu laserowego usuwania tatuażu powoduje rozpad pigmentów. Zabieg może powodować swędzenie i powstawanie pęcherzy. Jeśli tak się stanie, należy skonsultować się z lekarzem lub kliniką tatuażu laserowego, aby rozwiązać ten problem. Należy unikać drapania leczonego obszaru do czasu zagojenia się pęcherzy.

Po zabiegu należy zastosować krem nawilżający. Pomoże to uspokoić swędzenie i sprzyjać szybszemu gojeniu.

Odwodnienie skóry

Odwodnienie skóry może być częstym efektem ubocznym zabiegu laserowego usuwania tatuażu. W ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu, Twoja skóra będzie obolała i delikatna. Lekarz prawdopodobnie nałoży na ten obszar sterylny opatrunek z gazy i cienką warstwę maści leczniczej. Należy pozostawić zabandażowany obszar w spokoju przez trzy dni. Ważne jest również, aby utrzymać leczony obszar w czystości i suchości. Należy również unikać stosowania jakiegokolwiek rodzaju makijażu przez dwa dni po zabiegu.

Należy również unikać stosowania ostrych środków czyszczących na leczonym obszarze. Stosowanie ostrych środków czyszczących lub produktów do pielęgnacji skóry może dodatkowo podrażnić ten obszar. Pomocne może być również stosowanie zimnych okładów w celu zminimalizowania dyskomfortu. Lekarz może również przepisać maść, która pomoże złagodzić ból.

Należy również unikać picia alkoholu bezpośrednio po zabiegu. Alkohol może odwodnić skórę i doprowadzić do odwodnienia. Twoje ciało będzie potrzebowało co najmniej 6 do 8 tygodni odpoczynku po zabiegu laserowym, aby w pełni się zregenerować. W tym czasie należy unikać palenia i ograniczyć spożycie alkoholu. W miarę gojenia się skóry, będzie ona gotowa do kolejnego zabiegu. Należy jednak odczekać sześć do ośmiu tygodni przed kolejnym zabiegiem laserowym.

Pigmentacja skóry

Po zabiegu laserowego usuwania tatuażu może wystąpić nowa zmiana koloru skóry. Skóra stanie się jaśniejsza od otaczającej ją skóry. W łagodniejszych przypadkach, ta pigmentacja zniknie. W cięższych przypadkach, pigmentacja może pozostać do końca życia. Na szczęście temu typowi pigmentacji można zazwyczaj zapobiec.

Istnieje możliwość wystąpienia tymczasowych przebarwień po zabiegu, którym mogą towarzyszyć białe plamy. Jest to spowodowane szybkim ogrzewaniem pigmentu skóry, uwalniającym dwutlenek węgla. Dwutlenek węgla reaguje z pigmentem tatuażu i tworzy białą zmianę koloru. Po siedmiu do 14 dniach pigment może złuszczać się w postaci skorupy na leczonym obszarze. Skorupa może zawierać pigment tatuażu. Pielęgnacja rany po zabiegu jest prosta i obejmuje założenie opatrunku bez okluzji.

Chociaż pigmentacja skóry po zabiegu jest rzadka, jest to możliwe powikłanie laserowego usuwania tatuażu. U około połowy pacjentów poddanych zabiegowi z użyciem lasera Q-switch wystąpią przejściowe zmiany w normalnej pigmentacji skóry. Zmiany te zazwyczaj znikają w ciągu sześciu do dwunastu miesięcy, ale mogą pozostać. Przyczyna hiperpigmentacji zależy od odcienia skóry i zazwyczaj można ją leczyć stosując kremy miejscowe lub filtry przeciwsłoneczne o szerokim spektrum działania. Rzadko obserwuje się również przemijające zmiany teksturalne, ale są one rzadkie. Bliznowacenie jest również rzadkie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *