Usuwanie tatuażu niszczy i wysusza skórę? Lekarze odpowiadają

Usuwanie tatuażu niszczy i wysusza skórę? Lekarze odpowiadają

Jeśli obawiasz się, że tatuaż pozostawi trwałą bliznę, powinieneś wiedzieć, że istnieje kilka różnych sposobów na usunięcie tatuażu. Należą do nich dermabrazja i peelingi chemiczne. Alternatywnie możesz zdecydować się na pielęgnację w domu. Aby uniknąć blizny, należy unikać palenia i ćwiczeń fizycznych bezpośrednio po zabiegu usuwania tatuażu.

Chirurgiczne wycięcie

Chirurgiczne wycięcie w celu usunięcia tatuażu jest opcją dla tych, którzy chcieliby trwale usunąć tatuaż, ale nie jest pozbawione wad. Procedura ta jest droga i wymaga wielu operacji, a także może pozostawić znaczną bliznę. Uszkadza również skórę, więc nie jest zalecany dla wszystkich. Pomimo swoich wad, procedura ta może być skuteczna w niektórych sytuacjach – sekcja ta została zaczerpnięta od specjalistów strony gadambolubie.pl.

Chociaż metoda ta usuwa tatuaż, to jednak uszkadza i wysusza skórę. Tusz może zbyt głęboko wniknąć w skórę, co powoduje jej dalsze uszkodzenie. Metoda ta pozostawia również blizny, które z czasem mogą się pogrubić i odbarwić. Procedura ta uszkadza skórę i nie jest zalecana dla osób, którym zależy na estetyce tatuażu.

Chociaż chirurgiczne wycięcie tatuażu uszkadza i wysusza skórę, jest to jedyna metoda gwarantująca usunięcie tatuażu. Zabieg polega na nacięciu skóry z tatuażem, a następnie jej zszyciu. W zależności od wielkości tatuażu, zabieg ten może trwać kilka godzin. Po nim przez kilka dni trzeba będzie smarować to miejsce maścią. Ponadto, trzeba będzie utrzymać obszar w czystości i unikać bezpośredniego światła słonecznego przez około dwa tygodnie.

Innym częstym powodem usuwania tatuażu jest zwiększona liczba pacjentów pragnących usunąć tatuaż przed ważnym wydarzeniem. Pacjenci często oczekują, że usunięcie tatuażu zostanie wykonane w jednym zabiegu. Jednak pojedynczy zabieg może nie wystarczyć do całkowitego usunięcia tatuażu.

Laserowe usuwanie tatuażu wymaga dokładnej konsultacji i może wymagać zastrzyku w miejscu tatuażu, aby zapobiec bólowi i dyskomfortowi. Metoda ta jest bardziej skuteczna niż metoda skalpela, ale uszkadza i wysusza skórę. Może również pozostawić efekt zjawy. Metoda ta nie jest zalecana dla pacjentów o ciemnej skórze i nie jest odpowiednią opcją do usuwania tatuażu. Minusem laserowego usuwania tatuażu jest wysokie ryzyko infekcji i innych powikłań.

Dermabrazja

Dermabrazja jest powszechnie stosowanym zabiegiem resurfacingu skóry. Szybko obracający się instrument, zwykle szczotka druciana lub frakcje diamentowe przymocowane do zmotoryzowanego uchwytu, ściera górne i dolne warstwy skóry. W ten sposób usuwana jest górna skóra właściwa i tusz tatuażu. Chociaż procedura ta uszkadza i wysusza skórę, stwierdzono, że ma ona wysoki wskaźnik zadowolenia.

Mikrodermabrazja jest stosunkowo bezpieczną procedurą dla osób o wrażliwej skórze. Zabieg nie zaostrza podstawowych chorób skóry ani nie pozostawia blizn. Zabieg działa na dwóch poziomach, usuwając wierzchnią warstwę martwych komórek i wszelkie zgromadzone tam zanieczyszczenia. Proces ten poprawia również strukturę komórek. Mikrodermabrazja to świetny wybór dla osób z powierzchownymi niedoskonałościami skóry, w tym plamami starczymi i brązowymi. Może być nawet stosowana jako naturalny zabieg przeciwstarzeniowy.

Chociaż zabieg ten może być bardzo skuteczny w usuwaniu tatuaży, istnieją pewne zagrożenia. Dermabrazja może prowadzić do zmian pigmentowych i hiperpigmentacji. Może również powodować keloidy, trwały rumień i blizny. U niektórych pacjentów występują również infekcje, w tym aktywacja herpes simplex i infekcje bakteryjne.

Najczęstsze działania niepożądane to zapalenie i bliznowacenie. Zapalenie może usunąć część pigmentu w tatuażach. Ale może również spowodować znaczne blizny, a także resztki tatuażu. Pomimo tych zagrożeń większość osób decyduje się na dermabrazję po usunięciu tatuażu, ponieważ jest ona bezpieczna i skuteczna.

Mikrodermabrazja jest mniej agresywnym procesem niż dermabrazja. Mikrodermabrazja polega na użyciu drobnych kryształków do usunięcia zewnętrznej warstwy skóry i nie wymaga stosowania leków znieczulających. Mikrodermabrazja pozostawia również skórę jaśniejszą i bardziej miękką niż dermabrazja.

Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne to nieinwazyjny zabieg, który odnawia powierzchnię skóry poprzez usunięcie uszkodzonych górnych warstw. Następnie odsłaniana jest nowa skóra pod spodem, co skutkuje świeżym wyglądem. Zabiegi te mogą zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek oraz blizn potrądzikowych. Poprawiają również teksturę i pigmentację skóry. Niektórzy uważają je nawet za korzystne dla osób z zatkanymi porami lub skórą trądzikową.

Peeling chemiczny polega na nałożeniu na skórę roztworu o konsystencji żelu. Roztwór ten powoduje, że górne warstwy skóry „pękają” i naturalnie się złuszczają. Aby osiągnąć optymalne rezultaty, zaleca się wykonanie kilku peelingów. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy odczekać od sześciu do ośmiu tygodni pomiędzy kolejnymi zabiegami. Aby osiągnąć pożądane rezultaty zaleca się wykonanie minimum trzech peelingów.

Procedura jest ogólnie bezpieczna, ale jej rezultaty są nieprzewidywalne. Sporadycznie zabieg może skutkować powstaniem blizn i infekcji. Przed zabiegiem skonsultuj się z dermatologiem na temat swojego typu skóry i celów leczenia. W zależności od rodzaju peelingu, lekarz może zalecić wstępne leczenie preparatem Retin-A, kremem z kwasem alfahydroksylowym (AHA) lub hydrochinonem. Należy również unikać elektrolizy lub woskowania twarzy przez kilka tygodni przed zabiegiem.

Peelingi chemiczne mogą być drogie. Cena różni się w zależności od rodzaju peelingu i długości zabiegu. Łagodny lub umiarkowany peeling chemiczny może kosztować 150$ – 600$, natomiast średnio głęboki peeling chemiczny może kosztować ponad 6000$. Koszt ten zależy od umiejętności i wiedzy chirurga plastycznego, lokalizacji, i leków stosowanych. Nie powinieneś wybierać najtańszej opcji; zbadaj dokładnie każdego lekarza i wybierz tego z doskonałą reputacją. Najlepszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa zabiegu jest udanie się do gabinetu z certyfikowanym chirurgiem plastycznym, który ma doświadczenie w wykonywaniu peelingów chemicznych.

Rodzaj peelingu chemicznego stosowanego do usuwania tatuażu będzie zależał od rodzaju skóry i jej pigmentacji. Zabiegi rozjaśniające mają na celu usunięcie hiperpigmentacji, natomiast zabiegi rozjaśniające skórę mają na celu rozjaśnienie skóry. Ogólnie rzecz biorąc, aby uzyskać pożądane rezultaty, konieczny jest kurs tych zabiegów.

Pielęgnacja w domu

Usuwanie tatuażu może być bolesne i może pozostawić blizny. Środki domowe mogą pomóc zminimalizować ryzyko uszkodzenia skóry, ale musisz przestrzegać ścisłego reżimu. Obejmują one unikanie środków wybielających, picie dużej ilości wody i stosowanie chłodnego kompresu w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Możesz również zastosować hydrokortyzon lub balsam Aquaphor, aby zmniejszyć swędzenie i obrzęk. Pamiętaj, aby unikać drapania lub pocierania tego obszaru, ponieważ może to prowadzić do dalszych uszkodzeń skóry.

Utrzymywanie obszaru czystego i suchego po usunięciu tatuażu jest bardzo ważne. Zawsze osuszaj leczony obszar. Nigdy nie pocieraj go, ponieważ może to spowodować dodatkowe uszkodzenia. Następnie nałóż sterylny opatrunek. W razie potrzeby zastosuj maść z antybiotykiem. Opatrunek należy zmieniać co najmniej raz dziennie.

Możesz zwiększyć szybkość usuwania tatuażu pijąc dużo wody. Woda nie tylko przyspiesza pracę nerek, ale także pomaga organizmowi produkować limfę, która przenosi białe krwinki wokół ciała, rozbija ciała obce i usuwa toksyny. Pomaga również utrzymać nawilżenie skóry, co jest ważne podczas procesu gojenia.

Dobrą metodą nawilżenia skóry po usunięciu tatuażu jest nałożenie kremu lub kremów nawilżających na obszar tatuażu. Masło kakaowe lub Shea można nakładać na obszar tatuażu cienką warstwą i stosować dwa lub trzy razy dziennie. Pamiętaj, aby umyć ręce przed nałożeniem balsamu lub kremu. Nałóż cienką warstwę i pozostaw na co najmniej 20 minut.

Usuwanie tatuażu nie musi być bolesne ani czasochłonne. Przy odpowiedniej pielęgnacji domowej można pozbyć się tatuażu w ciągu kilku tygodni, bez konieczności opuszczania jakichkolwiek spotkań. Zaleca się jednak, aby nie opuszczać żadnych sesji. Sześć do ośmiu tygodni pomiędzy sesjami to optymalny okres, aby umożliwić organizmowi rozbicie cząsteczek atramentu i zagojenie tatuażu.

Po usunięciu tatuażu należy chronić skórę przed uszkodzeniem przez słońce i lód. Aby uniknąć uszkodzenia skóry, należy postępować zgodnie z instrukcjami podanymi przez lekarza. Oprócz stosowania blokady przeciwsłonecznej, należy przyłożyć do wytatuowanego miejsca okład z lodu na 30 minut. Następnie nałóż bandaż, aby chronić go przed dalszymi uszkodzeniami. Należy również zastosować miejscowo antybiotyk.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *