Ból piersi – jak sobie z nim radzić

Ból piersi - jak sobie z nim radzić

Możesz mieć pytania dotyczące przyczyny, objawów i leczenia bólu piersi. Ważne jest, abyś zrozumiała, jakie masz możliwości leczenia bólu piersi. Jedną z opcji są leki z grupy NSAID. Powinnaś również skonsultować się z lekarzem, jeśli odczuwasz ból w piersi. Lekarz określi przyczynę Twojego bólu i ustali plan leczenia.

Symptomy

Jeśli doświadczasz bólu w piersi, istnieje kilka różnych przyczyn, które powinnaś wziąć pod uwagę. Większość przypadków bólu piersi jest nienowotworowa, ale ważne jest, aby lekarz zbadał Cię pod kątem oznak raka. Ważne jest również, aby być oceniane, jeśli ból utrzymuje się po jednym lub dwóch cyklach miesiączkowych, lub jeśli jest trwały po menopauzie. Istnieją dwa powszechne rodzaje bólu piersi: cykliczny i niecykliczny. Cykliczny ból piersi pojawia się i znika w zależności od cyklu miesiączkowego, natomiast niecykliczny ból piersi jest stały i nie ulega większym zmianom.

Do innych przyczyn bólu piersi należą niektóre rodzaje leków hormonalnych. Na przykład doustne tabletki antykoncepcyjne i niektóre formy leczenia niepłodności mogą powodować ból piersi – fragment ten został przygotowany przez stronę beautyfox.pl. Również terapia estrogenowa po menopauzie może powodować ból piersi. Ponadto, selektywne leki przeciwdepresyjne z inhibitorem wychwytu serotoniny (SSRI) i niektóre rodzaje antybiotyków mogą powodować ból piersi. Inną częstą przyczyną jest zapalenie skóry, w tym egzema i kontaktowe zapalenie skóry.

Przyczyny

Ból piersi jest częstym objawem, ale może mieć kilka różnych przyczyn. Ból piersi może wynikać z urazu, zapalenia mięśni lub choroby żeber lub ściany klatki piersiowej. Może być nagły lub stopniowy. Ropnie mogą również powodować ból w klatce piersiowej. Są one zazwyczaj nienowotworowe i mogą być drenowane poprzez poddanie się operacji. Urazy mięśni w ścianie klatki piersiowej mogą również powodować ból, zwłaszcza podczas kaszlu lub energicznej aktywności fizycznej.

Jeśli ból jest silny, uporczywy lub przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności, należy skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia. Ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza, jeśli ból jest osłabiający, wpływa na jakość życia lub przeszkadza w aktywności seksualnej.

Zabiegi

Zabiegi na ból piersi są dostępne w celu złagodzenia bólu w piersiach. Kobiety cierpiące z powodu niewyjaśnionego bólu piersi powinny jak najszybciej udać się do lekarza. Przyczyną bólu może być wszystko – od infekcji po zapalenie sutka. Jednak ból piersi może być również spowodowany poważniejszymi schorzeniami, takimi jak rak piersi. Ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza w przypadku jakiegokolwiek bólu w piersiach, ponieważ wczesne wykrycie jest kluczowe dla lepszych wyników leczenia.

Istnieją dwa rodzaje bólu piersi: mastalgia cykliczna i mastalgia niecykliczna. Cykliczny ból piersi występuje w trakcie lub przed cyklem miesiączkowym, natomiast niecykliczny ból piersi nie ma przewidywalnego wzorca. Cykliczny ból zazwyczaj dotyczy wyściółki piersi, podczas gdy niecykliczny ból piersi jest spowodowany przez mięśnie ściany klatki piersiowej i chrząstki kostne. Każdy rodzaj bólu ma swoje własne możliwości leczenia.

NLPZ

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą pomóc zmniejszyć ból piersi. Diklofenak (Voltaren) w postaci żelu do stosowania miejscowego jest najskuteczniejszym lekiem z grupy NLPZ na ból piersi i wykazano, że zmniejsza ból u 90 procent pacjentek. Wykazano również, że suplementacja witaminą E zmniejsza ból piersi, chociaż jej efekt jest zmienny.

Wykazano również, że NLPZ zmniejszają ból pooperacyjny i nudności, a także mogą zmniejszyć zużycie opioidów po operacji piersi. Istnieją jednak ograniczone dowody na poparcie bezpieczeństwa stosowania NLPZ i konieczne są dalsze badania. Aby wydać ostateczny osąd na temat ich bezpieczeństwa, potrzebne są duże, dobrze kontrolowane badania.

Ból piersi ocenia się za pomocą wizualnej skali analogowej (VAS), która mierzy natężenie bólu w piersi. Jej pomiar nie jest wstępnie ustawiony; zamiast tego każdy znak reprezentuje określoną wartość natężenia bólu. Uczestniczki oceniają intensywność bólu za pomocą skali VAS, która mieści się w zakresie od 0 do 100. Średni wynik dla każdej uczestniczki jest rejestrowany po 4 i 10 tygodniach.

Terapia relaksacyjna

Terapia relaksacyjna w przypadku bólu piersi jest jednym z kilku podejść do leczenia. Ten rodzaj terapii ma wiele korzyści, w tym zmniejszenie stresu psychologicznego. Może być stosowana przez osoby indywidualne lub w grupie. Wykorzystuje się w niej różne techniki, w tym wyobraźnię kierowaną i biofeedback, w celu promowania relaksacji. Wiele osób korzysta z terapii relaksacyjnej w przypadku różnych dolegliwości.

Jeśli odczuwasz ból piersi, powinnaś najpierw skonsultować się z lekarzem. Czasami lekarz może przepisać tamoksyfen lub bromokryptynę, które pomogą złagodzić ból. Inne opcje obejmują aromaterapię i akupunkturę. Chociaż podejścia te nie są naukowo udowodnione, mogą one pomóc w zmniejszeniu bólu piersi. W zależności od stopnia nasilenia bólu, można również rozważyć inne metody leczenia, takie jak operacja.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *