Czy piersi stają się mniejsze podczas menopauzy? Lekarz odpowiada

Czy piersi stają się mniejsze podczas menopauzy? Lekarz odpowiada

Jeśli zastanawiasz się, czy Twoje piersi stają się mniejsze podczas menopauzy, jest kilka rzeczy, które warto wiedzieć. Po pierwsze, zmiana rozmiaru miseczki jest bardzo powszechna w tym czasie. Piersi mogą się jednak powiększyć, jeśli w tym czasie przybierzesz na wadze. Również hormonalna terapia zastępcza (HRT) może spowodować powiększenie piersi.

Zmiany w tkance piersi

Kiedy kobieta osiąga menopauzę, zaczyna tracić tłuszcz i tkankę, w tym piersi. Dzieje się tak, ponieważ jej hormony, takie jak estrogen, zaczynają drastycznie spadać. Bez wystarczającej ilości estrogenów, które stymulują wzrost nowych piersi, tkanka gruczołowa w piersiach zaczyna się kurczyć, co prowadzi do obwisłego wyglądu – te dane są udostępnione przez portal siegnijpopiekno.pl. Piersi mogą również stracić swoją pełnię i odwrócić się do środka.

Zmiany w tkance piersi podczas menopauzy mogą wpływać na pewność siebie kobiet. Niektóre kobiety doświadczają guzków lub bólu piersi podczas procesu menopauzy, a zmiany te są oznaką możliwego raka piersi. Podczas gdy guzki prawdopodobnie znikną i staną się mniejsze, nadal powinny być sprawdzone przez pracownika służby zdrowia.

Zmiany w sutku

Zmiany w wielkości i kształcie sutka mogą wystąpić podczas menopauzy, a także w czasie ciąży, karmienia piersią i starzenia się. Podczas gdy wiele z tych zmian jest normalnych, inne mogą sygnalizować chorobę podstawową. W tym artykule przeanalizujemy wspólne przyczyny tych zmian i omówimy, jak rozpoznać nieprawidłowości.

Niski poziom estrogenów może powodować, że tkanka sutka staje się krucha i odwodniona. To może sprawić, że piersi wyglądają na obwisłe i luźne. Może to również powodować odwrócenie sutków i wypływanie z nich wydzieliny. Jeśli zauważysz te zmiany, od razu umów się na wizytę u lekarza, aby sprawdzić, czy musisz podjąć jakieś działania. Możesz również rozważyć poddanie się hormonalnej terapii zastępczej, która może zapobiec pojawieniu się tych zmian.

Wiele kobiet po menopauzie idzie w górę o rozmiar stanika, ale jedna trzecia lub więcej z nich stwierdza, że potrzebuje stanika o mniejszym rozmiarze. Chociaż rozmiar piersi w dużej mierze zależy od ilości estrogenu w organizmie kobiety, czynnikiem jest również genetyka. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli zauważysz guzki lub inne zmiany, które wpływają na rozmiar piersi.

Zmiany wielkości piersi

Zmiany wielkości piersi w okresie menopauzy mogą być dla kobiet trudne do zaakceptowania. Dla niektórych kobiet oznacza to, że będą miały mniejsze piersi, podczas gdy inne mogą zauważyć, że ich piersi stają się bardziej obwisłe. Zmiany te są bardzo realne i kobiety powinny poświęcić czas na ich zaakceptowanie.

Za zmiany rozmiaru piersi po menopauzie może odpowiadać kilka czynników, ale główną przyczyną jest wzrost wagi. Około jedna na pięć kobiet doświadczy zwiększenia rozmiaru piersi po menopauzie. Efekt ten może być związany z faktem, że kobiety podczas menopauzy mają mniej estrogenów niż przed nią.

Kobiety przechodzące przez menopauzę powinny nadal samodzielnie badać swoje piersi, aby upewnić się, że nie cierpią na stan, który z czasem ulegnie pogorszeniu. Niektóre kobiety mogą stwierdzić, że ich piersi są bolesne, ale często jest to nic więcej niż tępy ból. Jeśli ból utrzymuje się nawet po menopauzie, najlepiej udać się do lekarza.

Przyczyny bolących lub bolesnych piersi

Bolące lub bolesne piersi w okresie menopauzy mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Kobiety, które doświadczają tego problemu, powinny zgłosić się do swojego dostawcy usług medycznych w celu postawienia diagnozy. Jest prawdopodobne, że ból jest związany ze zmianami hormonalnymi w organizmie. Niektóre przyczyny bólu piersi podczas menopauzy obejmują pewne leki i zabiegi, takie jak doustne tabletki antykoncepcyjne i leki moczopędne.

Bolesność piersi w okresie menopauzy zwykle wiąże się z pieczeniem lub bolesnością i może dotyczyć jednej lub obu piersi. Może jej również towarzyszyć bolesność i tkliwość. Objawy mogą być łagodne lub ciężkie. Ból może być ostry, kłujący lub pulsujący. Najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, jeśli utrzymuje się lub staje się problemem, który wpływa na inne obszary ciała.

Opcje leczenia

Kiedy kobieta osiąga menopauzę, jej piersi mają tendencję do zmniejszania się i mniejszej jędrności. Wahania poziomu hormonów okresu dojrzewania mogą również prowadzić do powstania grudek i zwiększonego bólu w okolicy piersi. Podczas gdy guzki, które stają się mniejsze i mniej jędrne, są prawdopodobnie łagodne, te, które pozostają tej samej wielkości i zwiększają się, powinny zostać zbadane przez lekarza.

Podczas menopauzy poziom estrogenów w organizmie spada. W wyniku tego piersi tracą tłuszcz i tkankę. Wraz ze spadkiem estrogenów kurczy się również tkanka gruczołów sutkowych. Skutkuje to obwisłym, opadającym wyglądem. Tkanki łączne w piersiach również tracą elastyczność i stają się odwodnione. Na szczęście istnieją możliwości leczenia, które pozwalają zminimalizować te efekty.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *