Czy są jakieś powikłania po operacji zmniejszenia piersi?

Czy są jakieś powikłania po operacji zmniejszenia piersi?

Chociaż istnieje wiele badań na temat korzyści płynących z redukcji piersi, niewiele z nich skupia się na powikłaniach. Autor przedstawia swoje osobiste doświadczenia jako starszego chirurga zajmującego się mammoplastyką redukcyjną, aby przeanalizować najczęstsze problemy i sposoby ich unikania. Większości powikłań można uniknąć dzięki odpowiedniemu doborowi procedury i ostrożnemu obchodzeniu się z tkankami.

Wyniki operacji zmniejszenia piersi

Wyniki operacji zmniejszenia piersi mogą być natychmiastowe i długotrwałe. Pacjentki mogą oczekiwać jędrniejszych, bardziej perlistych i kształtnych piersi. W początkowym okresie rekonwalescencji po operacji może wystąpić obrzęk i wrażliwość, które jednak szybko się zmniejszają. Pacjentki mogą również zauważyć wzrost pewności siebie.

Dyskomfort pooperacyjny jest zwykle łagodny i łatwo go opanować za pomocą leków przeciwbólowych. W końcu piersi osiądą w swojej ostatecznej pozycji spoczynkowej, a obwisłość zniknie. Należy jednak pamiętać, że operacja zmniejszenia piersi nie jest trwałym rozwiązaniem problemu obwisłości, a przyrost masy ciała lub ciąża mogą spowodować, że piersi będą wyglądały bardziej niekorzystnie.

Pacjentki poddane operacji zmniejszenia piersi powinny liczyć się z tym, że przez dwa do czterech tygodni nie będą mogły pracować, ale po tym okresie mogą powrócić do lekkich czynności dnia codziennego. Przez dziesięć dni powinny jednak powstrzymać się od forsownych zajęć. Po zabiegu pacjentki powinny stosować się do zaleceń pooperacyjnych przekazanych przez chirurga. Pomoże to w zagojeniu się miejsca operacji i zmniejszy możliwość powstania blizn.

Operacja zmniejszenia piersi jest często łączona z podniesieniem lub powiększeniem piersi. Chirurg usuwa nadmiar skóry, tłuszczu i tkanki gruczołowej w piersiach, aby stworzyć bardziej proporcjonalne piersi. Operacja może poprawić samoocenę kobiety i wyeliminować ból związany z dużymi piersiami.

Powikłania operacji zmniejszenia piersi

Istnieje szereg powikłań, które mogą pojawić się po operacji zmniejszenia piersi. Niektóre z nich związane są z procesem gojenia się ran, inne mogą mieć charakter ogólnoustrojowy. Należą do nich między innymi nadmierne krwawienie. Niektóre pacjentki są narażone na większe ryzyko niż inne, zwłaszcza te z osłabionym układem odpornościowym. Opieka pooperacyjna dla tych pacjentów jest niezbędna. Powinni oni unikać dotykania nacięć i przyjmować przepisane antybiotyki.

Innym problemem, który może wystąpić podczas operacji zmniejszenia piersi, jest krwiak. Jest to zbieranie się krwi w jamie piersi, które może prowadzić do bólu i infekcji. Może również powodować tworzenie się tkanki bliznowatej. Pacjentki, które poddają się temu zabiegowi powinny omówić tę możliwość ze swoim chirurgiem. Chirurg może również użyć plastikowych rurek w celu odprowadzenia nadmiaru krwi i wydzieliny oraz wspierania gojenia.

Jeśli jesteś palaczem, ważne jest, abyś rzucił palenie przed operacją. Badania wykazały, że kobiety, które palą, są bardziej narażone na ryzyko powikłań związanych z redukcją piersi. Chociaż dokładny czas trwania zaprzestania palenia różni się wśród chirurgów, ogólnie zaleca się, aby palacze rzucili palenie na kilka tygodni przed operacją, aby zmniejszyć ryzyko powikłań.

Inne powikłania operacji zmniejszania piersi obejmują zmniejszoną zdolność do karmienia piersią, zmiany w odczuwaniu sutków i funkcji seksualnych oraz bolesną tkankę bliznowatą. Jednak ogólnie rzecz biorąc, operacja zmniejszenia piersi jest bezpieczna dla zdrowych kobiet, które chcą zmniejszyć rozmiar swoich piersi.

Blizny po operacji zmniejszenia piersi

Blizny po operacji zmniejszenia piersi są na ogół niewielkie i ledwo zauważalne. Powodem tego jest fakt, że zabieg usuwa część tkanki piersi, a blizny są naturalną częścią procesu gojenia. Niektóre kobiety będą miały bardziej widoczne blizny niż inne, a blizny mogą się pogorszyć, jeśli masz ciemniejszy odcień skóry. W takim przypadku stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych chirurga pomoże Ci uniknąć powstania blizn i sprawi, że proces gojenia będzie przebiegał jak najłagodniej.

Po operacji pacjentki otrzymują zwykle chirurgiczny biustonosz podtrzymujący, który należy nosić 24 godziny na dobę przez kilka tygodni. Powinni również przyjmować antybiotyki zgodnie z zaleceniami. Pomoże to utrzymać skórę w zdrowiu i zapobiegnie zakażeniom. Ważne jest, aby ściśle przestrzegać wszystkich instrukcji, ponieważ znaczny obrzęk i infekcja mogą zwiększyć rozmiar blizny. Po zabiegu pacjenci powinni również używać biustonosza podtrzymującego, aby zminimalizować nacisk na bliznę. Powinny unikać noszenia biustonoszy z fiszbinami, ponieważ mogą one podrażniać bliznę. Zazwyczaj biustonosze te mają miękki, ale mocny pasek pod biustem, który zapewnia wsparcie dla piersi i jest delikatny dla skóry.

Chociaż blizny po operacji zmniejszenia piersi mogą być krępujące, nie są one trwałe. Po operacji komórki skóry będą się namnażać, tworząc skórę właściwą i wykorzystując do wzrostu białka kolagenu i elastyny. Powoduje to czerwonawy wygląd i może powodować stan zapalny i swędzenie. Chirurg zaoferuje Ci różne techniki, aby zminimalizować wygląd blizny. Masaż pomoże również zanikać wygląd blizn.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *