Jaki jest czas trwania znieczulenia?

Czy efekt laserowego usuwania tatuażu jest trwały?

Podczas operacji, prawdopodobnie otrzymasz znieczulenie, aby zabieg przebiegł sprawniej. Mogą jednak pojawić się pytania dotyczące tego, czego należy się spodziewać po ustąpieniu znieczulenia. Pytania te obejmują: Jakie są skutki uboczne znieczulenia? Co się stanie, jeśli nie będziesz odczuwał bólu podczas znieczulenia?

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z beauty-control.pl

Postępowanie przeciwbólowe po ustąpieniu znieczulenia

Po ustąpieniu znieczulenia pacjent może odczuwać ból. Ból ten może być tępy, pulsujący lub skurczowy. Może trwać przez wiele godzin lub dni i może być stały lub przerywany. Wczesne leczenie bólu pomoże pacjentowi szybciej wrócić do zdrowia. Ponadto, ból może wpływać na rytm serca, ciśnienie krwi, apetyt i ogólny nastrój.

Gdy ból zacznie się pojawiać, lekarz może zdecydować się na podanie leków w celu jego kontroli. Leki te pomagają w zwalczaniu bólu, ale nie są rozwiązaniem stałym. Jeśli staną się nieskuteczne, pacjent może wybrać inne środki komfortu. Pacjent powinien poinformować swoich lekarzy o swoich oczekiwaniach i potrzebach związanych z bólem, aby mogli oni dokonać odpowiednich wyborów dotyczących leczenia.

Inną możliwością leczenia bólu po ustaniu znieczulenia jest analgezja kontrolowana przez pacjenta (PCA), w której podaje się pacjentowi dawkę leku narkotycznego. Korzyści z zastosowania PCA polegają na tym, że pacjent może sam sobie podać odpowiednią dawkę leku bez pomocy lekarza. Ponadto pacjenci mogą stosować lek do kontroli bólu, który może być wynikiem kaszlu lub wstawania z łóżka. Dostępna jest książeczka edukacyjna dla pacjenta, która pomaga pacjentowi zapoznać się z PCA.

W zależności od nasilenia bólu, pacjenci mogą potrzebować kilku różnych rodzajów leków przeciwbólowych. Na przykład połączenie Tylenolu i leku przeciwzapalnego może zapewnić lepszą ulgę w bólu przy mniejszej liczbie skutków ubocznych niż przyjmowanie tylko jednego rodzaju leku przeciwbólowego. Rodzaj operacji, długość pobytu w szpitalu i rozmowa z anestezjologiem odgrywają rolę w podjęciu decyzji, które leki przeciwbólowe są najlepsze dla każdej osoby.

Powikłania znieczulenia

Dłuższy czas trwania znieczulenia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia różnych powikłań. Długość znieczulenia powinna być ograniczona do minimum. Przedłużające się znieczulenie jest czynnikiem ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia delirium pooperacyjnego.

Częstym działaniem niepożądanym znieczulenia ogólnego jest majaczenie, które może utrzymywać się przez kilka dni. Może ono wystąpić bezpośrednio po zabiegu lub w kilka godzin po nim. Często występuje u dzieci po pierwszym wybudzeniu z narkozy. Osoby, które są świadome podczas znieczulenia ogólnego, często słyszą dźwięki i odczuwają ból. Stan ten często można leczyć za pomocą leków. Jeśli jednak cierpisz na jakąś chorobę lub przyjmujesz leki na nią, powinieneś porozmawiać z lekarzem przed poddaniem się zabiegowi.

Niektóre zagrożenia związane ze znieczuleniem są większe u pewnych pacjentów niż u innych. Na przykład, pacjent z historią alergii na leki znieczulające jest narażony na większe ryzyko powikłań. Rodzaj i długość zabiegu może również wpływać na ryzyko z nim związane.

Znieczulenie regionalne polega na wstrzyknięciu w pobliżu skupiska nerwów w kręgosłupie, co powoduje odrętwienie dużego obszaru ciała. Technika ta jest stosowana przy porodzie, blokadach kręgosłupa i blokadach nerwów obwodowych. Oprócz znieczulenia regionalnego, znieczulenie miejscowe jest również stosowane w chirurgii w celu zmniejszenia bólu.

Wyższy kwintyl grup znieczulenia miał wyższe wskaźniki transfuzji krwi, powikłań ran i sepsy. W najniższym kwintylu nie odnotowano jednak istotnej różnicy w tych wynikach.

Początek blokady nerwu

Blokady nerwu mogą być stosowane podczas zabiegów chirurgicznych i mogą pomóc w zmniejszeniu ilości bólu, którego pacjent doświadcza podczas i po zabiegu. Są one znacznie skuteczniejszym sposobem na zmniejszenie bólu niż podawanie pacjentowi leków przeciwbólowych przez kroplówkę. Pomagają one również pacjentowi uniknąć niektórych skutków ubocznych leków przeciwbólowych. Blokady nerwów mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu ze znieczuleniem ogólnym.

Blokady nerwów są najczęściej stosowane podczas operacji kolana i łydki. Lekarz anestezjolog najpierw oczyszcza skórę roztworem antyseptycznym, a następnie wprowadza sondę ultradźwiękową w celu zlokalizowania nerwu kulszowego. Następnie sonda ultradźwiękowa utworzy obraz nerwu, który ma zostać znieczulony.

Objawy blokady nerwu prawdopodobnie znikną w ciągu czterech do sześciu tygodni, choć niektóre mogą trwać dłużej. Dzieje się tak dlatego, że obrzęk może spowodować uszkodzenie nerwu, a warunki takie jak cukrzyca mogą sprawić, że nerwy nie będą reagować. Pacjenci będą potrzebowali okresu czasu bez noszenia ciężarów, podczas gdy blok działa. Nie powinno to jednak zbytnio wpływać na czas powrotu pacjenta do zdrowia.

Blokady nerwów wykonywane podczas znieczulenia rdzeniowego mogą powodować hipotensję i zmniejszenie rzutu serca. Niedociśnienie powoduje niedokrwienie narządów krytycznych i może zagrażać płodowi u kobiet w ciąży. W związku z tym na przestrzeni lat hipotensja była różnie definiowana i zarządzana.

Jeśli blokada nerwów nie powiedzie się podczas zabiegu, u pacjenta mogą wystąpić poważne działania niepożądane. Zdarza się to jednak rzadko. W większości przypadków nie ma potrzeby leczenia tego powikłania.

Wiązanie białek z lekami miejscowo znieczulającymi

Środek miejscowo znieczulający działa na neurony poprzez wiązanie się z kanałami sodowymi i hamowanie przewodnictwa nerwowego. To z kolei hamuje skurcz mięśni i zmniejsza odczuwanie bólu. Środek miejscowo znieczulający składa się z trzech kluczowych składników: lipofilnego pierścienia aromatycznego, pośredniego estru i końcowej aminy. Obecność wszystkich trzech składników w jednym związku decyduje o jego sile działania.

Czas trwania bloku przewodzenia jest skorelowany ze zdolnością anestetyku miejscowego do wiązania się z kanałami sodowymi. Wynika to z faktu, że środki o większej sile wiązania lepiej przyciągają się do miejsc receptorowych i dłużej pozostają w obrębie kanałów sodowych. Dlatego środki te mają również dłuższy czas działania.

Innym ważnym czynnikiem wpływającym na czas trwania znieczulenia miejscowego jest siła działania środka miejscowo znieczulającego. Stała jonizacji środka znieczulającego (pKa) określa ilość środka, która dotrze do błony komórki nerwowej przy różnych poziomach pH. Im niższe pKa, tym szybciej środek miejscowo znieczulający zainicjuje blokadę.

Chociaż środki miejscowo znieczulające są stosunkowo bezpieczne, mogą potencjalnie wywoływać szereg działań niepożądanych. Na przykład, stosowaniu prilokainy, lidokainy i bupiwakainy u psów towarzyszy zwiększone ryzyko wystąpienia narkozy. Podobnie, opioidy i środki uspokajające mogą potęgować depresyjne działanie anestetyków miejscowych.

Niektóre badania sugerują, że środki znieczulenia miejscowego mogą zmniejszać nawroty nowotworów poprzez zmniejszenie nasilenia reakcji stresowej. Nie są to jednak dane ostateczne. Jedynie badania kliniczne wykazały wyraźne korzyści u pacjentów poddanych znieczuleniu regionalnemu.

Znieczulenie rdzeniowe

Czas trwania znieczulenia rdzeniowego jest krytyczną kwestią w przypadku wielu procedur. Długość znieczulenia rdzeniowego zależy od wielu czynników, w tym wieku, masy ciała i stanu fizycznego pacjenta. W niniejszym badaniu stwierdzono, że znieczulenie rdzeniowe jest skuteczne w przypadku wielu procedur, zwłaszcza tych, które dotyczą kończyn dolnych. Jest ono często łączone ze znieczuleniem ogólnym w przypadku bezdechu pooperacyjnego. Stwierdzono również, że dzieci wymagają większych dawek środków znieczulenia miejscowego, które mają krótszy czas działania. Również nakłucie kręgosłupa wykonywane u dzieci musi być wykonane w przestrzeni L5-S1, aby uniknąć bezdechu pooperacyjnego.

Znieczulenie kręgosłupa podaje się przez cienką igłę, którą wprowadza się do przestrzeni między kręgami. Pacjent może odczuwać lekki ucisk lub pieczenie po wprowadzeniu igły do przestrzeni. Ponadto, niektórzy pacjenci odczuwają krótkotrwałe mrowienie.

Chociaż znieczulenie rdzeniowe jest niezawodną techniką, ma szereg ograniczeń, w tym zatrzymanie moczu i ból po ustąpieniu blokady. Ostatnie osiągnięcia w dziedzinie krótko działających środków znieczulenia miejscowego spowodowały ponowne zainteresowanie tą techniką. Chloroprokaina, amino-estrowy środek znieczulający, ma krótki okres półtrwania i jest stosowana do znieczulenia rdzeniowego od 1952 roku. Po 1956 roku jako środek konserwujący dodawano wodorosiarczyn sodu.

Anestetyk jest środkiem miejscowo znieczulającym, który kąpie korzenie nerwowe rdzenia kręgowego. Blokuje on przekaźnictwo kanałów sodowych, uniemożliwiając dotarcie sygnałów bólowych do ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej stosowanymi środkami miejscowo znieczulającymi są lidokaina, bupiwakaina i ropiwakaina. Można również podawać wlewy opioidów w celu zahamowania przekazywania sygnałów bólowych.

Gdy znieczulenie rdzeniowe zacznie działać, zwykle pozostaje w mocy przez pięć do 15 minut. Pacjenci mogą mieć trudności z poruszaniem nogami, a anestezjolog może użyć zimnego sprayu na brzuch lub nogi, aby sprawdzić działanie blokady. Kiedy anestezjolog jest zadowolony z blokady, można przystąpić do operacji.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *