Przyczyny wzrostu męskich piersi

Jakie są efekty zabiegu zmniejszenia piersi?

Istnieje kilka przyczyn wzrostu męskich piersi. Niektóre czynniki są genetyczne, podczas gdy inne są spowodowane brakiem równowagi hormonalnej. Na przykład, mężczyzna może mieć więcej estrogenów niż androgenów. Ponieważ tkanka piersi żywi się hormonami estrogenów, ten brak równowagi może prowadzić do wzrostu męskich piersi. Zrównoważony profil hormonalny zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet jest najlepszym sposobem zapobiegania wzrostowi męskich piersi.

Estradiol

Hormon estrogen, który jest produkowany przez jajniki, sprzyja rozwojowi piersi. Hormonowi temu przeciwstawiają się androgeny, które regulują produkcję męskich hormonów. U dorosłego mężczyzny istnieje równowaga między tymi dwoma hormonami, ale jej zaburzenie może prowadzić do ginekomastii – informacja ta jest efektem badania ekspertów serwisu my-beauty.pl. Zwiększony poziom estrogenów stymuluje rozwój tkanki tłuszczowej w piersiach i tłumi hormon LH, który powoduje wydzielanie testosteronu z jąder.

Stan ten może być spowodowany przez wiele czynników. Podczas gdy większość przypadków ustępuje naturalnie z czasem, niektórzy mężczyźni mogą nie być w stanie w pełni wyeliminować powiększenia. Takie przypadki nazywane są ginekomastią idiopatyczną. Do powstania problemu mogą się również przyczynić związane z wiekiem zmiany w poziomie testosteronu.

Chociaż ginekomastia jest częstym działaniem niepożądanym estradiolu, nie jest niebezpieczna. Tkanka piersi męskich może się powiększyć do tego stopnia, że jest widoczna z zewnątrz. Tkanka piersi może być tkliwa, a nawet stać się większa od drugiej piersi. Chociaż ginekomastia jest na ogół łagodna i nie powoduje problemów zdrowotnych, może być niepokojąca.

Oprócz powodowania wzrostu męskich piersi, estrogen ma również kilka innych skutków. Po pierwsze, sprzyjają rozwojowi piersi u kobiet poprzez aktywację hormonu zwanego aromatazą. Hormon ten promuje wzrost tkanki piersi poprzez zwiększenie liczby receptorów estrogenowych.

Sterydy anaboliczne

Istnieje kilka możliwych przyczyn wzrostu męskich piersi. Wśród nich jest stosowanie sterydów anabolicznych przez kulturystów. Sterydy te zawierają testosteron, męski hormon płciowy. Zwiększają siłę, mięśnie i wygląd. Mogą jednak również prowadzić do zaburzenia równowagi hormonalnej, co skutkuje zwiększeniem tkanki piersi. Ten brak równowagi jest podobny do wstrząsów hormonalnych, które występują w okresie dojrzewania.

Wzrost piersi u mężczyzn jest spowodowany brakiem równowagi estrogenów i testosteronu w organizmie. Ta nierównowaga może prowadzić do powstania dodatkowej tkanki, powodując źle wyglądający wygląd. Jednak nie zawsze jest to oznaka poważniejszego problemu medycznego. Nadmierny wzrost piersi jest nie tylko kłopotliwy, ale może być niewygodny. Jeśli doświadczyłeś tego stanu, skontaktuj się z lekarzem, aby uzyskać pomoc.

Przyczyny wzrostu męskich piersi obejmują genetykę, brak równowagi hormonalnej, nadmiar tkanki gruczołowej i przyrost masy ciała. Niektórzy mężczyźni mogą również odczuwać łagodny ból piersi przy dotknięciu. Inną przyczyną może być stosowanie sterydów anabolicznych. Chociaż leki te nie są głównymi przyczynami wzrostu męskich piersi, mogą przyczynić się do powstania problemu.

Ginekomastia to stan, który powoduje powiększenie męskich piersi. Stan ten jest powszechny u młodych chłopców i noworodków, a także u starszych mężczyzn. Jest to zazwyczaj łagodny (nienowotworowy) stan i jest często spowodowany brakiem równowagi w hormonach testosteronu i estrogenu.

Marihuana

Badania naukowe sugerują, że spożywanie marihuany powoduje nieprawidłowy wzrost męskich piersi, czyli „man boobs”. Jej aktywny składnik, THC, wpływa na szereg hormonów, w tym testosteron i estrogen. Jednak powód tego związku nie jest w pełni zrozumiały. Może to być spowodowane psychoaktywnym składnikiem marihuany, który blokuje uwalnianie hormonu GnRH, który wyzwala produkcję testosteronu.

Marihuana działa jako środek pobudzający wydzielanie estrogenów, zwiększając produkcję estrogenów u mężczyzn i obniżając poziom testosteronu, co może prowadzić do ginekomastii. Dodatkowo, stała ekspozycja na marihuanę zwiększa ryzyko rozwoju nieprawidłowości jąder i obniżonej liczby plemników. Może również opóźniać dojrzewanie płciowe.

Brak równowagi hormonalnej między testosteronem a estrogenem powoduje nadmiar tkanki piersiowej. Im wyższy estrogen w krwiobiegu, tym większe prawdopodobieństwo, że tkanka piersi będzie rosła. Chociaż marihuana nie jest znaną przyczyną ginekomastii, niektóre badania sugerują związek między paleniem marihuany a rozwojem „męskich cycków”. Niektóre badania na zwierzętach powiązały również używanie marihuany z obniżonym poziomem testosteronu, nieprawidłowym wzrostem spermy i małymi jądrami. Jednak badania na ludziach wykazały mieszane wyniki.

Liczba mężczyzn poddających się operacji ginekomastii wzrosła o 30% w ciągu ostatnich dwóch lat. Chociaż związek między marihuaną a ginekomastią nie jest jednoznaczny, wielu chirurgów plastycznych zaleca pacjentom zaprzestanie używania marihuany, jeśli chcą uniknąć ginekomastii.

Leki

Rozrost męskich piersi to problem, który ma wiele przyczyn. Zazwyczaj jest wynikiem wahań hormonalnych w organizmie, przy czym brak równowagi między testosteronem a estrogenem powoduje powiększenie. Stan ten dotyka dzieci i młodzież w momencie wejścia w okres dojrzewania, a także starszych mężczyzn. Jest to również objaw andropauzy, fazy podobnej do menopauzy, która występuje w okolicach wieku średniego. W niektórych przypadkach mogą mu towarzyszyć takie objawy jak ginekomastia, wypadanie włosów i bezsenność.

Niektóre leki mogą powodować ten stan. Na przykład tamoksyfen jest stosowany w leczeniu raka prostaty, a niektóre leki przeciwpsychotyczne, w tym klomifen, mogą również powodować ginekomastię. Jednak ryzyko i korzyści związane z tymi lekami są wciąż niepewne.

Chociaż stan ten jest często przejściowy i może z czasem ustąpić, najlepiej jest odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu we wczesnym stadium, aby mógł on omówić z Tobą odpowiednie opcje leczenia. Twój lekarz będzie mógł określić, czy stan ten jest wynikiem braku równowagi hormonalnej, takiej jak estrogen lub testosteron.

Choć może to być krępujące, stan ten można leczyć. Istnieje wiele dostępnych metod leczenia, w tym leki i operacje.

Inne stany chorobowe

Ginekomastia to wzrost tkanki piersi u mężczyzn spowodowany brakiem równowagi pomiędzy hormonami estrogenem i testosteronem. Stan ten zazwyczaj ustępuje samoistnie po sześciu do dwóch lat. Jednak niektórzy mężczyźni mogą mieć bardziej uporczywy przypadek i mogą wymagać leczenia chirurgicznego. Na szczęście istnieje kilka dostępnych metod leczenia rozrostu męskich piersi.

Wzrost męskich piersi jest powszechnym objawem starzenia się, ale może być również spowodowany przez pewne warunki medyczne. Ocena medyczna może być konieczna, aby określić przyczynę tego stanu. W niektórych przypadkach, starzenie się lub spadek testosteronu może być winny tego stanu. W innych przypadkach, warunek wzrostu męskich piersi może wynikać z innych warunków medycznych, takich jak liposukcja, operacja lub stan medyczny.

Podczas dojrzewania poziom hormonów u chłopców ulega wahaniom, więc spadek testosteronu może prowadzić do zwiększonej produkcji estrogenów. Z powodu tych zmian wielu nastoletnich chłopców wykazuje pewien stopień powiększenia. Stan ten zwykle ustępuje samoistnie, ale w niektórych przypadkach konieczne może być leczenie.

Jeśli wzrost męskiej piersi ma średnicę większą niż pół centymetra, uznaje się go za ginekomastię. Diagnoza ginekomastii może być postawiona na podstawie dokładnego wywiadu i badania fizykalnego. Jeżeli podejrzewa się, że stan ten jest związany z rakiem piersi, może zostać zlecona mammografia. Twój lekarz może również zalecić dalsze testy w celu określenia przyczyny problemu. Badania te mogą obejmować badanie funkcji wątroby i nerek oraz poziomu hormonów.

Chirurgia

Rozrost męskich piersi, znany jako ginekomastia, może powodować, że mężczyzna czuje się niepewnie, jeśli chodzi o swój wygląd. Stan ten jest powszechny w okresie dojrzewania i zazwyczaj ustępuje sam po roku lub tak. Jednak w niektórych przypadkach, ginekomastia może prowadzić do poważnych problemów z poczuciem własnej wartości i pewności siebie. Podczas gdy operacja chirurgiczna rzadko jest konieczna do rozwiązania tego problemu, może ona pomóc mężczyźnie osiągnąć pożądany przez niego kształt klatki piersiowej.

Operacja ginekomastii jest zazwyczaj zabiegiem ambulatoryjnym. Podczas zabiegu chirurg wykona małe nacięcia w otoczce. Podczas tej procedury nadmiar tkanki jest usuwany. Pozostawi to małą, ukrytą bliznę. W niektórych przypadkach konieczne są dodatkowe nacięcia w celu usunięcia luźnej skóry.

Ginekomastia to stan, w którym tkanka gruczołowa w piersiach rośnie poza kontrolą. Stan ten może powodować ból, dyskomfort i wrażliwość sutków. Ogólnie rzecz biorąc, ginekomastia ustępuje samoistnie, ale w niektórych przypadkach może utrzymywać się w wieku dorosłym, gdy spada poziom testosteronu.

Ginekomastia jest częstym schorzeniem u młodych mężczyzn. U około 60% chłopców ginekomastia pojawi się do 14 roku życia, a większość przypadków ustępuje samoistnie w ciągu roku. Objawy ginekomastii obejmują nieprawidłowe zwiększenie rozmiaru jednej lub obu piersi. Może to być bolesne i może powodować znaczny niepokój u młodego mężczyzny.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *