Znieczulenie ogólne – podczas jakich zabiegów jest stosowane?

Znieczulenie ogólne - podczas jakich zabiegów jest stosowane?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad procesem znieczulenia ogólnego, to trafiłeś we właściwe miejsce. Omówimy tutaj etapy tego procesu, skutki uboczne i objawy. Będziemy również przejść przez rodzaje procedur, dla których znieczulenie ogólne jest używany. Kiedy zrozumiesz podstawy, będziesz mógł podjąć najbardziej świadomą decyzję dla siebie lub swojej rodziny. Nie ma nic gorszego niż nie wiedzieć, co będzie dalej – informacja ta jest efektem badania ekspertów serwisu sweetyorczek.bialystok.pl.

Znieczulenie ogólne

Znieczulenie ogólne to rodzaj leku, który podaje się osobie w celu pozbawienia jej przytomności podczas operacji. Ten rodzaj znieczulenia jest zwykle podawany przez lekarza lub certyfikowaną zarejestrowaną pielęgniarkę anestezjologiczną. Celem znieczulenia jest uczynienie pacjenta nieświadomym operacji i wyeliminowanie wszelkiego bólu. Pacjenci obudzeni ze znieczulenia ogólnego zazwyczaj czują się dobrze, ale niektórzy mogą doświadczyć nudności i wymiotów po zabiegu. Po zabiegu pacjenci mogą nie być w stanie jeść ani pić przez wiele godzin.

Znieczulenie ogólne może być niebezpieczne dla niektórych pacjentów, zwłaszcza osób starszych lub osób z chorobami przewlekłymi. Ponadto leki mogą powodować skutki uboczne, które mogą trwać kilka dni. Podczas zabiegu anestezjolog musi zachować delikatną równowagę pomiędzy stosowanymi lekami a ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Na przykład, osoba, która jest starsza lub ma historię choroby sercowo-naczyniowej nie powinna poddać się znieczuleniu ogólnemu. Ważne jest, aby anestezjolodzy ściśle monitorowali pacjenta, ponieważ jego stan może się zmienić.

Niektóre powszechne skutki uboczne znieczulenia ogólnego obejmują dezorientację i bolesność w miejscu wkłucia igły. Jednak większość z tych objawów ustępuje w ciągu kilku godzin po zabiegu. Niektórzy pacjenci mogą również odczuwać ból gardła. Pacjenci z nudnościami w wywiadzie powinni przyjąć przed zabiegiem leki, aby zapobiec temu efektowi ubocznemu.

Efekty uboczne

Chociaż znieczulenie ogólne jest procedurą bezpieczną, mogą wystąpić pewne efekty uboczne. Są one zazwyczaj niewielkie i mogą ustąpić szybko po zabiegu. Jednymi z najczęstszych skutków ubocznych znieczulenia ogólnego są nudności i wymioty, które można leczyć za pomocą leków. Ponadto, niektórzy pacjenci mogą odczuwać senność podczas zabiegu lub przez kilka dni po nim.

Podczas operacji pacjenci mogą być nieświadomi swojego otoczenia, co może być niebezpieczne. Ponadto, pacjent może mieć trudności z myśleniem lub komunikowaniem się, co może skutkować komplikacjami. Znieczulenie ogólne może również wpływać na pamięć, koncentrację i refleks. Dlatego odpowiedzialna osoba dorosła powinna towarzyszyć pacjentowi przez co najmniej 24 godziny i powstrzymać się od prowadzenia samochodu, picia alkoholu czy podpisywania dokumentów prawnych. Chociaż te skutki uboczne są powszechne, istnieją również rzadkie, ale potencjalnie poważne powikłania znieczulenia ogólnego. Dla tych pacjentów lekarze pracują nad nowymi lekami, które pomogą im wrócić do zdrowia.

Ryzyko powikłań po znieczuleniu ogólnym wzrasta, jeśli dana osoba ma pewne warunki zdrowotne, takie jak cukrzyca lub alergia na leki znieczulające. Czas trwania i rodzaj zabiegu również może wpływać na ryzyko. Jednak znieczulenie ogólne jest ogólnie uważane za bezpieczne dla większości pacjentów. Śmiertelność po znieczuleniu ogólnym wynosi 1 na każde 250 000 zabiegów.

Jeśli obawiasz się tych skutków ubocznych, powinieneś wcześniej porozmawiać ze swoim anestezjologiem. Należy zadać wszystkie swoje pytania i wątpliwości, aby zapewnić sobie komfort podczas zabiegu. Ogólnie rzecz biorąc, anestezjolog wyjaśni, czego należy się spodziewać podczas zabiegu i udzieli Państwu szczegółowych instrukcji. Następnie anestezjolog poda znieczulenie ogólne, które powinno zacząć działać w ciągu kilku minut. Po tym zabiegu powinna Pani/Pan poczuć się lekko oszołomiona/y i stracić przytomność na kilka minut.

Objawy

Znieczulenie ogólne może wywołać szereg objawów, które są związane z ośrodkowym układem nerwowym pacjenta. Należą do nich: senność, niewyraźne widzenie i ogólne poczucie niewyraźnego myślenia. Efekty te mogą być dość niebezpieczne, jeśli poddajesz się poważnej operacji. Aby ich uniknąć, pamiętaj, aby mieć w pobliżu odpowiedzialną osobę dorosłą i unikać prowadzenia samochodu, picia alkoholu lub podpisywania jakichkolwiek dokumentów prawnych.

Znieczulenie ogólne jest stosowane podczas różnych zabiegów chirurgicznych i jest bardzo skuteczne w uczynieniu pacjenta całkowicie nieprzytomnym i niewrażliwym na ból i inne bodźce. Stosuje się je zazwyczaj przy bardziej inwazyjnych zabiegach na klatce piersiowej, brzuchu i głowie. W niektórych przypadkach pacjent może doświadczyć tymczasowego porażenia mięśni.

U około jednej na 1000 osób poddanych znieczuleniu ogólnemu występuje stan znany jako świadomość znieczulenia, podczas którego pacjent pozostaje świadomy, ale nie jest w stanie się poruszać ani mówić. Stan ten jest rzadki, ale może prowadzić do zapadnięcia się płuca, w którym worki powietrzne w płucu wypełniają się płynem. Innym rzadkim, ale potencjalnie zagrażającym życiu powikłaniem znieczulenia ogólnego jest hipertermia złośliwa, rzadki zespół dziedziczny, który powoduje u pacjenta hipertermię i skurcze mięśni. Stan ten może prowadzić do zapaści oddechowej i sercowo-naczyniowej, dlatego pacjent powinien poinformować lekarza anestezjologa o występowaniu tego stanu przed poddaniem się jakiemukolwiek zabiegowi.

Inne objawy znieczulenia ogólnego to dreszcze i niska temperatura ciała. Znieczulenie może również powodować ból neuropatyczny i osłabienie. Może również dojść do delirium pooperacyjnego, w którym pacjent może być zdezorientowany przez około tydzień. Inne skutki uboczne znieczulenia to zasinienie, ból i tkliwość w miejscu wstrzyknięcia.

Etapy

Znieczulenie ogólne ma kilka etapów, które należy zrozumieć przed podaniem środka znieczulającego. Pierwszy etap, zwany również „etapem indukcji”, to czas, kiedy pacjent jest ledwie przytomny, ale jest w stanie mówić i oddychać. Etapy drugi i trzeci są znacznie bardziej niebezpieczne i mogą powodować niekontrolowane ruchy, nieprawidłowe oddychanie i zadławienie. Podczas tych etapów zaleca się stosowanie szybko działających środków anestetycznych.

Znieczulenie ogólne powoduje, że pacjent traci przytomność i nie odczuwa bólu podczas zabiegu. Znieczulenie to jest zwykle podawane przez kroplówkę, maskę lub rurkę do oddychania. Lekarze anestezjolodzy UCLA oceniają stan każdego pacjenta przed określeniem najlepszej kombinacji środków znieczulających dla danego zabiegu. Biorą oni pod uwagę wiek pacjenta, historię choroby, alergie oraz rodzaj wykonywanego zabiegu.

Znieczulenie ogólne jest bardzo skuteczną formą znieczulenia do większości zabiegów. Chociaż nie jest zalecane u dzieci, jest ogólnie bezpieczne i nie wiąże się z żadnymi poważnymi skutkami ubocznymi. W zależności od rodzaju zabiegu, stanu zdrowia fizycznego i własnych preferencji, pacjent może otrzymać znieczulenie ogólne.

Najczęstszym skutkiem ubocznym znieczulenia ogólnego jest senność, ale zwykle ustępuje ona po kilku godzinach. Niektórzy pacjenci mogą również odczuwać mdłości. Jeśli nudności stanowią dla Państwa problem, lekarz może przepisać przed zabiegiem leki, które złagodzą ten dyskomfort.

Środki premedykacyjne

Środki premedykacyjne są stosowane przed znieczuleniem ogólnym w celu zmniejszenia objętości treści żołądkowej pacjenta, zmniejszenia odruchów wagalnych oraz zmniejszenia pooperacyjnych nudności i wymiotów. Zazwyczaj podaje się je na 20 do 3 godzin przed zabiegiem. Środki premedykacyjne mają kilka zalet, ale zwiększają też koszty i wymagają dodatkowej siły roboczej.

Stosowanie środków premedykacyjnych powinno być starannie ocenione i zindywidualizowane. Przed zabiegiem należy ocenić pacjentów pod kątem wszelkich chorób współistniejących, które mogłyby zakłócić proces znieczulenia. Na przykład pacjenci z niestabilną dławicą piersiową lub chorobą serca powinni być poddani cewnikowaniu serca przed znieczuleniem ogólnym. Ponadto pacjenci z niedoborem pseudocholinesterazy powinni mieć wykonane wstępne badanie przesiewowe w kierunku tego schorzenia przed zabiegiem.

Aby ocenić przydatność środka znieczulającego, wykwalifikowany anestezjolog musi ocenić pacjenta. Zazwyczaj osobą taką może być anestezjolog z certyfikatem zarządu lub certyfikowana zarejestrowana pielęgniarka anestezjologiczna.

Istnieje wiele różnych rodzajów leków, które są powszechnie stosowane w premedykacji. Niektóre z nich przyjmowane są doustnie, inne zaś dożylnie. Na przykład benzodiazepina może obniżyć ciśnienie krwi pacjenta. Może również zmniejszyć ryzyko wystąpienia dysrytmii serca i zawału serca. Inne leki, które mogą być stosowane, to leki przeciwnadciśnieniowe i antykoagulanty.

Znieczulenie ogólne to stan nieświadomości wytwarzany przez kombinację leków. Wywołuje amnezję, analgezję i odwracalne porażenie mięśni. Pozwala pacjentowi tolerować bolesne zabiegi bez nieprzyjemnych wspomnień.

Procedury chirurgiczne, do których jest stosowane

Procedury chirurgiczne, do których wykorzystuje się znieczulenie ogólne, mają większe ryzyko powikłań niż znieczulenie miejscowe lub regionalne. Chociaż istnieje kilka zagrożeń związanych ze znieczuleniem ogólnym, jest to na ogół bezpieczna i skuteczna metoda w przypadku wielu rodzajów operacji. Ocena przedoperacyjna pomoże określić, jaki rodzaj leków i ilości powinny być stosowane, a także jaka kombinacja leków powinna być stosowana. Jeśli znieczulenie jest nieodpowiednie, powikłania mogą obejmować niezamierzoną świadomość śródoperacyjną i wysokie ciśnienie krwi.

Znieczulenie ogólne to lek podawany przez lekarza anestezjologa przez kroplówkę lub maskę, który powoduje, że pacjent jest nieprzytomny i nie może się poruszać. Zazwyczaj stosuje się je w przypadku długich lub bolesnych zabiegów. Znieczulenie ogólne jest bezpieczniejszym sposobem przeprowadzenia operacji, ponieważ powstrzymuje sygnały nerwowe przed dotarciem do mózgu. Podczas gdy pacjent jest nieprzytomny, lekarz anestezjolog będzie obserwował parametry życiowe i utrzymywał je w normie przez cały czas trwania zabiegu.

Znieczulenie ogólne może być również stosowane do mniej inwazyjnych procedur, takich jak zabiegi stomatologiczne lub biopsja skóry. Niektórzy lekarze stosują również znieczulenie regionalne, aby znieczulić mniejszy obszar. Stosowanie znieczulenia regionalnego nie wymaga całkowitego uśpienia pacjenta i jest czasami stosowane w połączeniu ze znieczuleniem ogólnym w celu zmniejszenia ryzyka stosowania opioidów.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *